4K Ultra HD Blu-ray плеери и дискови – што треба да знае нешто

Сподели со:


Ако сте купиле 4K Ultra HD телевизор, исто така, сакаат некои содржини 4K за да се види на него. Повеќе содржини што се нуди, вклучувајќи и некои од стриминг сајтови како Netflix, Vudu, и Amazon. Во исто време, се повеќе и повеќе наслови се објавени на 4K Ultra HD Blu-ray дискови. Но, за да игра 4K Blu-ray дискови, you’ll have to invest in a 4K Blu-ray Disc player.

usb 4k drive

Разлики помеѓу Blu-ray и 4K Ultra HD Blu-ray дискови >>>

На страната на дискот на равенката, 4K Blu-зраци личат на 5-инчен (12цм) 50МК двоен слој физички дискови се користи во формат на диск Blu-ray, но формат на диск 4K Blu-ray има двоен слој капацитет од 66GB и 100GB капацитет тројно слој. 4K видео сигнали се кодирани и се чуваат на дискови во H.265 / HEVC формат, која може да се компресира 4K видео податоци во простор кој е на располагање на дискови.

Ова значи дека со цел да се притисне повеќе складирање на ултра HD Blu-ray диск, на складирани видео и аудио информации треба да биде многу помал, што значи дека не може да се прочита од страна на стандарден Blu-ray Disc плеер.

 

Зошто друг формат на диск кога имаме Стриминг >>>

Иако интернет стриминг расте со скокови и-граници, тоа се уште не е секогаш најдобра опција. на пример, со цел да поток содржина 4K, ви треба брз широкопојасен интернет од најмалку 15Mbps (препорака Netflix) и, искрено, многу широкопојасен интернет претплатници немаат пристап до такви брзини. Всушност, брзините на широкопојасниот интернет се разликуваат во голема мера низ U.S. од толку ниско, како 1.5Mbps до високо како 100Mbps, што значи дека многу корисници дури и не имаат брзина за проследување на 1080p содржина, а камоли 4K. Секако, заедно со пристап до голема брзина, доаѓа повисоки цени за претплата.

Друг фактор што треба да се има предвид е дека иако пристап до содржините на интернет е “на барање,” не постои гаранција дека вашите посакуваната содржина секогаш ќе биде таму. на пример, Netflix постојано чистки постари и помалку се гледа содржина од својата онлајн каталог, па ако не имаат физичка копија на тој омилен филм или ТВ шоу, можеби еден ден ќе биде надвор од среќа.

Бидејќи повеќето на Blu-ray Disc плеери сега вклучуваат интернет стриминг, надградба на репродукторот 4K Blu-ray ќе им обезбеди на корисниците со платформа за пристап само за сите достапни форматот на дискот (4K Blu-зраци, Плав зрак, DVD, CD) и интернет стриминг, иако постојат одреден број на high-end Ultra HD Blu-ray диск играчи кои не имаат вградено во интернет стриминг, преземање на маркетинг пристап дека достапноста Паметни телевизори и надворешни медиуми streamers направи оваа функција непотребни.

Ако сакате играч кој исто така вклучува и можност за интернет стриминг, проверете за оваа функција пред да ја купите.

 

Како да се признавање 4K Blu-Ray диск и диск >>>

4K Blu-ray дисковите имаат 4K Лого на површината ; 4K диск или играчи, исто така, имаат UHD логото, тоа значи Ultra HD. Соодветно диск и диск да се приклучат 4K видео.

Повеќе Blu-Ray информации, Кликни тука.

 

Сподели со:


Биди прв да коментира

Оставете Одговор

Поврзете се со:Овој сајт користи Akismet да се намали спам. Научете како да се обработува вашиот коментар податоци.