Како да Брн Blu-ray BD ДВД ЦД диск во компјутерски

how-to-burn-a cd dvd blu-ray

Сподели со:


Оптички дискови стануваат помалку важни кога станува збор за нивното користење, но многу луѓе се уште може да сакаат да имаат способност да се вчита софтвер од физички медиуми, игра со висока дефиниција Blu-ray филмовите на нивниот компјутер, слушате CD или да биде во можност да го запали слики и видеа на DVD. на Blu-ray диск носи одлично искуство гледа кога играте на телевизија или други уреди.

 

Оптички складирање формати >>>

Компакт диск (CD) ~

Компактно складирање диск е изведено од истите медиуми кои се користат за аудио компакт дискови. просекот на простор за складирање околу 650 до 700 MB на податоци на дискот. Тие може да содржат аудио, податоци или и двете на истиот диск. Поголемиот дел од софтверот за компјутери беше дистрибуиран на CD формати.

Дигитален Разновидни диск (DVD) ~

ДВД е дизајниран за компактен дигитален видео формат, кој, исто така, откачи во арена за чување на податоци. ДВД е првенствено се гледа на видео и оттогаш стана стандард треба да се користат за физичка дистрибуција на софтвер. DVD дискови се уште е наназад компатибилен со CD формати, сепак.

Плав зрак (BD) ~

Плав зрак и HD-DVD беа во формат војна со висока дефиниција, но Blu-ray крајот победи надвор. Секој од овие е способен за чување на high definition видео сигнали или податоци капацитети се движат од толку ниско, како 25GB на повеќе од 200GB во зависност од бројот на слоеви на дискови. Нема HD-DVD дискови компатибилни направи повеќе, но Blu-ray-дискови ќе бидат компатибилни со двата DVD и CD.

 

Гори податоци на Mac OS >>>

Судејќи од страна на Apple како целосно отстранети оптички диск од новиот MacBook и MacBook Air, гори ЦД-а и ДВД-а на Macs е веројатно нема да биде нешто од минатото наскоро.

 1. Вметнете празно CD или DVD диск во вашиот Mac е.
 2. Од менито акција, изберете Open Пронаоѓач. Кликнете на Во ред
 3. Отвори нов прозорец Пронаоѓач. На празно CD или DVD појавува во страничната лента.
 4. Drag and drop датотеки и папки врз CD или DVD.
 5. Кога ќе бидете подготвени да се создаде диск, кликнете Burn како што е прикажано погоре.

Mac изгори

 

Горење на аудио CD во iTunes ~

 1. Од iTunes “датотека” мени, изберете “нова плејлиста”. Внесете име за плејлистата и притиснете Enter.
 2. Однесете ги песните што сакате да се појавуваат на CD-то во листата за репродукција.
  Препорачливо е дека оригиналните датотеки се искинале на Apple Lossless или AIFF формат.
 3. Кликнете на “Брн ЦД” копчето на дното од прозорецот на листата за репродукција.
 4. Вметнете празно CD-R / CD-RW диск во вашиот компјутер. Кликнете “Брн ЦД” Друг пат.

изгорен iTunes музика-на-cd

Гори во Windows OS >>>

Следните чекори мора да се заврши пред да почне овој чекор.
Вметнете празно CD во дискот од вашиот компјутер диск. Бидејќи многу лаптопи не доаѓаат со вграден CD слот, најверојатно ќе треба надворешен читач CD да го направите тоа. Windows автоматски треба да pop-up дијалог прашува што сакате да го направите со диск.

користите ДВД гори во компјутер

 

1. Брн диск со податоци

Повлечете ја папката каде што треба да горат во диск. Вашиот ЦД мора да се исфрли кога ќе заврши гори.

Windows-медиа-плеер-cd_new

 

2. Снимање на аудио CD

Ако сакате да го запали аудио CD, изберете Брн аудио опција CD, кои ќе користат Windows Media Player, за да одам на работа. Ако дијалог на скокачки прозорци не се појави, само кликнете на Start, тип во Windows Media Player за да го отвори, а потоа кликнете на празен диск во менито на левата страна.

 

3. Брн видео DVD

Можеби ќе сакате да изгори видео на DVD во Windows, кои може да се направи, но тоа бара употреба на друг алатка. Ако користите Windows 7, можете едноставно да ја користат програмата на Windows DVD Maker да изгори видео на DVD. Windows 8 и Windows 10 отстрани Windows DVD Maker, па мора да ја користат програмата трети лица како Нерон, BurnAware слободен, CDBurnerXP.

 

Други препорача софтвер >>>

 

nero_ex1_new

 

Нерон >>>

Нерон поддржува гори аудио, видео Full HD квалитет, и податоци за CD, DVD, или Blu-ray Disc. Модулот Nero Burning ROM управува со овој процес. Секоја операција е интуитивен и се одвива брзо и сигурно.

Нерон (порано позната како Нерон Мултимедија Suite) ги задоволува вашите потреби, кога станува збор за уредување на видеа, аудио и фотографии, со функција на врвни кој врши допир-up прозорци и гори вашиот проект веднаш.

слободен BunAware

 

BurnAware слободен >>>

Достапни за оперативни системи Windows, се расправаме за бесплатни BurnAware Слободен е програма пишувањето оптички диск кој го поддржува ЦД-а, ДВД-а, и Blu-ray дисковите. Тоа се справува со широк спектар на аудио формати, како и. Овој лесен, но функционални програма поддржува MP3, WMA, FLAC, AAC, WAV, OGG, и M4A.
На чист интерфејс е лесен за употреба. Софтверот поддржува висок DPI монитори и ниски оптеретеноста на процесорот.

Cdburnerxp

 

CDBurnerXP >>>

CDBurnerXP поддржува гори на неколку видови на оптички медиуми дискови, вклучувајќи ги и DVD, CD, HD-DVD, и Blu-зраци. Можете да снимате аудио CD или CD-а податоците во MP3, AAC, OGG, WAV, FLAC, дантелен, и други формати. CDBurnerXP може да биде инсталиран на повеќето верзии на Windows и нуди на user-friendly интерфејс на повеќе јазици.

Забелешка >>>

 • Вие не може да напише на податоци, ако сте затворени диск.
 • Изберете опција во близина на диск што може да се прочита датотеката во другите возачи.
 • DVD-RAM и Blu-ray може како пенкало возачот повтори чита

Брзината на читање не може да ги достигне највисоките причина брзина ~

 • The speed of the drive device
 • спецификација на дискот и поддршка
 • поддршка на софтвер

Оваа статија се препорачува само веб-страниците, специфичните трошоци се базира на официјалната веб-страница.

Добиете повеќе информации, Кликни тука

Сподели со:


Биди прв да коментира

Оставете Одговор

Поврзете се со:Овој сајт користи Akismet да се намали спам. Научете како да се обработува вашиот коментар податоци.