Како да се игра медиумски датотеки на Smart TV од USB пенкало возачот

Insert a USB on TV

Не, едноставно се претпостави дека, бидејќи телевизијата има УСБ влез, тоа може да игра датотеки од возач Пен. Во некои случаи на пристаништето е дизајниран исклучиво за употреба од страна на инженерите кои треба да се кандидира софтвер на вашиот телевизор, на пример, да се ажурира или поправка на собата. Некои сетови може да биде во можност да се прикаже видео датотеки само еднаш имате овозможено опција во менито за услуга која не е официјално објавен на потрошувачите; се грижи со такви менија како што може да влијае на перформансите на телевизорот со промена на прилагодувањата на услуги.

Пред да го поврзете Вашиот уред со ТВ, Ве молиме да се врати на вашите датотеки за да ги спречи оштетување или губење на податоци

Започне да се поврзете надворешен уред (USB мемориски) >>>

Кога USB уредот е поврзан на USB порта, pop-up порака ќе се појави овозможувајќи ви лесно да се префрлат на медиумските содржини зачувани на USB уред.

1. Insert a Pen Driver with the stored media content into the USB port of your TV.

 

земени-tv-USB

 

2. Притиснете го копчето Home на вашиот Smart Control, за да пристапите на почетниот екран.

 

екран ТВ 2 чекор

 

3. Притиснете го копчето HOME на далечинскиот управувач, отидете на код и одберете USB уред / поврзаниот уред

 

USB екранот на ТВ setp 3

 

4. Изберете датотеките што сакате да се игра на ТВ

 

USB екранот на ТВ на последниот чекор

 

формати на фајлови >>>

Ако вашиот телевизор ги поддржува видео репродукција од пенкало возач, главниот фактор што влијае на вашата способност да се види одредена видео формат на датотека. Ќе треба да го упатството за употреба или промотивен материјал за одредена група да се види кој го поддржува формати. Формати кои се поддржани на многу множества вклучуваат MPG, MP4, DIVX, XVID, WMA, и AVI, и покрај тоа што е заеднички за одредена група за поддршка само на некои од оваа листа. Формати кои поретко се поддржани вклучуваат MKV (често се користи за споделување содржина со висока дефиниција онлајн), VOB (на датотеки кои се користат на ДВД-а) и 3GPP (формат се користи за постарите мобилни телефони со видео камери). Некои групи ќе играат видео во поддржан формат, ако тоа е во одредена резолуција или во одреден спектар на резолуциите. Сите овие ограничувања значи дека можеби ќе треба да го конвертирате или ре-енкодирање некои видео датотеки, да ги види преку пенкало возачот на вашиот одредена група.

 

Добиете повеќе информации – Кликни тука

Биди прв да коментира

Оставете Одговор