Device kompjuter Optical Drive Specifikimet e çuditshme e plotë Përshkrimi përfshijnë brendshme dhe të jashtme

Ndaj me:


Konsideratë më e rëndësishme kur zgjedh një drive optik (CD, DVD, Blu-rreze) është llojet e disqeve që do të përdoren me makinë, si dhe funksionin makinë do të kryejnë.

Format standardizuar>>>

-ROM: Memorie vetem per lexim. Ju nuk mund të shkruaj në një disk -Rom, i cili u largua nga fabrika me të dhëna tashmë në të. Një makinë -Rom mund të lexoni disqe, por nuk shkruaj për ta, dhe nuk ka përdorim në të gjitha për një disk bosh.

-R: Regjistrues. Ju mund të shkruani në një nga këto disqe herë (me kusht që ju keni një makinë -R). Por kur ju jeni bërë, kjo është në mënyrë efektive një disk -Rom.

-RW: rewritable. Një tjetër akronim budalla, që sugjeroi gjithmonë “lexojnë dhe shkruajnë” mua. Ju mund të shkruani për këto disqe, fshihet ato, dhe shkruaj atyre përsëri.

-RE: Regjistrues erasable. Blu-ray variacion i -RW, me një akronim shumë më të ndjeshme.
Djeg: Shkruani në një disk. Ajo që quhet e djegur për shkak se ajo është bërë me një lazer, jo një stilolaps.

DVD + R; +RW; ± R, ± RW: Ka dy standarde për DVD Regjistrues dhe rewritable: DVD-R dhe DVD + R, secili me ndryshim e tij ekuivalente RW, dhe secili kërkon llojin e vet të drive dhe disk bosh. Shenja ±, të cilat ju do të gjeni vetëm në disqet, ju tregon se me makinë mund të djegur të dyja – dhe +. Pothuajse të gjitha drejton këto ditë janë ±, duke ndryshimin midis + R dhe -R parëndësishme.

DL: Layer Dual. Kjo dyshe ose gati dyfishon kapacitetin e DVD dhe BD. Çdo DVD ose Blu-ray drive mund të lexoni disqe dl.

 

Drive Type dhe Funksionet >>>

CD-ROM drive

CD-ROM drives read-only CD-DA (audio) Disqet, CD ROM (të dhëna) Disqet, dhe (zakonisht) CD-R / CD-RW disqe shkruajtshme.
E meta e një CD-ROM drive janë se ai nuk mund të lexoni DVD-Video, DVD-Audio, ose disqe DVD-ROM dhe se ajo nuk mund të shkruaj disqe.

DVD-ROM drive

Si CD-ROM drives, DVD-ROM drives lexuar CD-DA, CD ROM, dhe CD-R disqet / RW, por ata gjithashtu lexoni DVD-Video, DVD-ROM, dhe (ndonjehere) Disqet DVD-Audio.
drives DVD-ROM janë lexuar-vetëm pajisje, dhe nuk mund të shkruaj disqe.

CD-RW drive

CD-RW drives, quajtur edhe shkrimtarë CD, burners CD, ose Regjistrues CD. shkrimtarë CD lexuar të njëjtat formate si CD-ROM drives CD-DA, CD ROM, dhe CD-R disqe / RW, por gjithashtu mund të shkruajnë të dhëna për të lira CD-R (shkruaj-dikur) dhe CD-RW (rewritable) Disqet.

DVD Combo Drive

Kjo makinë mund të lexoni CD-RW dhe DVD-RAM, por ajo vetëm mund të djegur CD-RW nuk DVD-RW

Blu-Ray Combo Drive (BD-ROM)

Blu-ray player që luan Blu-ray, DVD, dhe CD. Ai mbështet 3D(kur përdoret me 3D software të gatshëm dhe hardware). Ju lutemi vini re me makinë nuk shkruaj / djeg Blu-ray, por do të luajë Blu-ray dhe lexojnë dhe shkruajnë DVD dhe CD.

Blu-rreze djegesit Drive

Drive mbështet format BDXL. BDXL mbështet 128GB Quad Layer dhe 100GB Triple Layer mediat Blu-ray. Ajo mund të lexoni disqe BD-ROM, lexo / shkruaj në single, dual, trefishohet, dhe disqet me katër shtresë BD-R. Shkrimtari i jashtëm është e prapambetur në përputhje të lexojnë dhe shkruajnë për të DVD dhe CD formate.

Si mund të zgjedh SATA IDE ose pajisje>>>

The Optical Disk Drive është e lidhur me motherboard nëpërmjet një kabllo ndërfaqe.
SATA qëndron për Serial Shtojcën Advanced Technology (ose serial ATA) dhe IDE është quajtur edhe ATA paralele ose PATA. SATA është më i ri standarde dhe SATA drives që janë më të shpejtë se PATA (KETU) drives. SCSI (Small Computer System Interface) e cila është përdorur kryesisht në industrinë e.

Ju duhet të shikoni në motherboard e kompjuterit tuaj apo të shikoni në manual tuaj motherboard dhe për të përcaktuar nëse ajo përmban lidhje të vjetër IDE apo lidhje më të reja SATA. Motherboard mund edhe të përmbajnë të dyja llojet e lidhës.

Mekanizmat ngarkimit>>>

Desktop dhe kompjuteri Notebook ka dy disqet optike disk ngarkimit mekanizma.

Mekanizmat Tray-ngarkim për disqet optike në kompjutera priren të jenë mjaft rëndë.
për laptopë, mekanizmi tray-ngarkimit është shumë më e vogël.

Tray makinë Load – Në një mekanizëm tray-ngarkimit, disk është vendosur mbi një tabaka motorizuar, që lëviz në dhe jashtë e kompjuterit.

 

Slot makinë Load – Ne nje Mekanizmi slot-loading, disk është shkau në një vend i caktuar dhe rollers motorizuara brenda makinë janë përdorur për të lëvizur disk brenda dhe jashtë.

Optical Drive Standard Lartësia>>>

Në një kompjuter desktop, Optical Drive vjen në një standarde 5.25-inch formë faktor.
Laptop kanë standarde të pakta Pajisja e brendshme makinë madhësi: 12.7mm dhe 9.5mm

Këtu janë Paraqitjet kryesore në makinë përbashkët optik.

 

Për më shumë informacion të mëtejshëm, ju lutemi klikoni këtu.

Ndaj me:


Bëhu i pari për të komentuar

Lini një Përgjigju

Lidhu me:Ky web site përdor Akismet për të reduktuar spamit. Mëso se si komentin tuaj të dhënave është i përpunuar.