Како да инсталирате и работа на безжичен адаптер во Windows

wireless-adapter-card

Сподели со:


Мислев дека сте се сретнале со некои прашања кои предизвикуваат возачот на мрежен адаптер да престанат да работат. Следете ги овие чекори можат да го решат безжични уреди адаптер недостасува или застарени прашања. Осигурајте се дека имате инсталирано безжичен адаптер правилно.

опција 1 - Автоматски (Препорачана) -прозорци 7, Vista и XP може да обезбеди надградби и возачите да е инсталиран или нови адаптери користење на Windows Update. Штом се вклучи уредот или неодамна инсталиран, Windows ќе се обиде да се поврзе на интернет и преземање на возачи автоматски.

Опција 2- Рачно - Ќе треба некои компјутерски вештини и трпение за да го инсталирате на вашиот возачот WiFi адаптер овој начин, бидејќи ќе треба да се најде токму правото возачот онлајн, преземете го и инсталирајте го чекор по чекор.

Инсталирајте го двигателот Автоматски>>>

По внесувањето на вашите адаптер на вашиот компјутер, преземете точно драјвер за адаптерот, кој сакате да го инсталирате.

Инсталирање на драјвер откако ќе се појави скокачки прозорец

Инсталирајте-на-возач-Автоматски

 

Чекор 1: Откако мрежен адаптер е вклучен во, најдениот Хардвер прозорец Нов ќе pop-up. Кликнете на Пронајдете и да го инсталирате софтверот возачот (препорачува)

Чекор 2: Следната инструкција ќе го видите е да внесете го дискот кој се испорачува со безжичен мрежен адаптер. Кликнете на немам дискот. Покажете ми други опции.

Чекор 3: Кликнете Browse мојот компјутер за возачот софтвер (напредни).

Чекор 4: Кликнете на Browse… копче. Лоцирате папката на вашиот возач. Во овој пример,, VISTAX86 е избран за Linksys WUSB54G.

Чекор 5: Кликнете на Next. Чекај за компјутер да се инсталира софтверот возачот.

 

folde-ви-driver_2

 

 

Возачот инсталација преку Менаџер на уред за Windows >>>

Чекор 1: Во старт менито, десен клик на компјутер за да изберете Manage.
Чекор 2: На левата, Одберете Уред за менаџер да го донесе на десната.
Забелешка: Ако софтверот возач нема правилно инсталиран, делумно инсталиран адаптер ќе излезе во група на други уреди. Како што е прикажано во претходната слика.

WiFi-картичка-инсталира уредот-менаџер

 

Чекор 3: Десен клик на непознат адаптер за да го ажурирате софтверот на возачот.
Чекор 4: Кликнете за пребарување автоматски ажурирани возачот софтвер.
Забелешка: Ако Windows беше во можност да се инсталира на вашиот адаптер, Windows не може да се постави за да се инсталира автоматски.

Чекор 5: Бидете сигурни дека правилно поставки се избрани од страна на пристигнувањето на нив со правци следното:

Windows 7 / Vista: Кликнете на Start > Десен клик Компјутер > својства > Напредни поставки на системот > хардвер табот > Прилагодувања за инсталација на уред

WiFi-картичка-win-7-виза

 

Windows XP: Кликнете на Start > Десен клик на My Computer > својства > хардвер табот > Windows Update

Windows-XP-WIFI-адаптер

 

Чекор 6: Кликнете на Save Settings или ОК за да се применуваат промени.

Потврда за успешна инсталација на возачот се постигнува кога моделот на вашиот адаптер е етикета и останатите во групата на мрежни адаптери за уредување на уред.

Повеќе за Техника информации, Кликни тука

Сподели со:


Биди прв да коментира

Оставете Одговор

Поврзете се со:Овој сајт користи Akismet да се намали спам. Научете како да се обработува вашиот коментар податоци.