Si për të zgjidhur një drive optik nuk instaluar ose të gjejnë në Windows

install drive

Ndaj me:


Use the troubleshooting instructions below if you install CD, DVD ose Blu-ray drive nuk është në gjendje për të lexuar ndonjë disqe ose të paaftë për të njohur ndonjë disqe.

devicemanager

 

Udhëzimet do të ju ndihmojë të zgjidhur problemin në disa raste, nëse makinë nuk ka dështuar plotësisht. Udhëzimet e mëposhtme mund të përdoret për të dy brendshme dhe të jashtme CD, DVD ose Blu-ray disqet por disa nga bazat mund të jetë pak më ndryshe. Ndërsa çështja e CD-ROM nuk punon mund të jetë frustruese për përdoruesit, ajo mund të shkaktojë humbjen e të dhënave, prishin procedurë normale pune, dhe kështu me radhë. Njohuria për të kapërcyer gabimin e CD-ROM nuk punon është e dobishme në qoftë se dikush dëshiron për të zgjidhur gabim në absolutisht asnjë kohë. Në artikullin e dhënë, Ne do të shikojmë në zgjidhje të shumta për të zgjidhur çështjen e CD-Drive nuk punon.problemeve-kontrollit-panel-1

 

pjesë 1: Duke përdorur Hardware dhe problemeve të Devices >>>

Kjo është metoda themelore për të hequr qafe problemin e CD-Drive nuk punon. Me disa hapa të thjeshtë për të ndjekur, përdoruesit mund të ketë e tyre DVD dhe CD-ROM njohur nga sistemi. Këtu janë hapat:

 1. Takoni butonin e Windows + R për të hapur kutinë Run dialog.
 2. You are then required to type ‘Control’ in the dialog box and then tap ‘Enter’.
 3. Në Control Panel, gjetur kutinë e kërkimit, dhe tipi 'ekspert', dhe pastaj trokitje e lehtë në "problemeve".
 4. Ju duhet të klikoni mbi "pajisje Konfiguro 'që është e shënuar nën Hardware dhe Sound Item. Përdoruesit mund të nxitet për të shkruani fjalëkalimet e tyre për konfirmim.
  Nëse kjo nuk e zgjidh gabim, ju mund të lëvizin për zgjidhjen e ardhshme.

zgjidhur makinë nuk do të funksionojëpjesë 2: Arsyeja më e zakonshme Disk tënd i mungon >>>

Ndryshe nga hard drive se anijet me një kompjuter off-the-raft apo disk të jashtëm, drives shtesë vështirë e keni blerë nuk janë dërguar gjithmonë të formatuar dhe të gatshëm për t'u përdorur. Në vend të kësaj, ata janë në një shtet-të krejtësisht bosh ideja është që përdoruesi përfundimtar do të bëjnë atë që ata dëshirojnë me makinë, kështu që nuk ka dobi për preformatting ose ndryshe ndryshuar makinë në fabrikë. Si i tillë, kur të vënë makinë në sistemin tuaj, Dritaret thjesht pret për ju që të vendosë se çfarë të bëjë me makinë në vend të formatimit automatikisht dhe shtuar atë në listën makinë.

 • hap 1: Kliko Start > run. Type në ” sysdm.CPL ” në kutinë e dialogut që ajo tregon. Kliko në rregull dhe ajo duhet të sjellë në një “Prona sistemit” kuti dialogu.
 • hap 2: Go to tab “Hardware” dhe klikoni “Device Manager” Pasi ka gjetur shofer tuaj. Mine u quajt “DVD / CD-ROM drives.” Double-click it për të treguar përmbajtjen e saj dhe duhet të ketë një tjetër pajisje në bazë të saj. Mine pasur një pikëpyetje, por në disa raste, ajo mund të ketë një pikë thirrje në krah të emrit. Mine u quajt “AOPEN DUW1608 / ARR” por në qoftë se e juaj është e ndryshme, kjo është në rregull.
 • hap 3: Double-click hardware shpallur rishtas “AOPEN DUW1608 / ARR” dhe kjo është kuti dialogu do të shfaqet vetë. Shkoni në “shofer” tab dhe zgjidhni “Update Shofer…” nga butonat më poshtë.
 • hap 4: tani, zgjedh “Instalo nga një listë ose vend të veçantë” dhe klikoni Next. Në kutinë e ardhshëm të zgjedhur “Mos kërko. Unë do të zgjedhin për të instaluar shoferin” dhe perseri, klikoni ardhshëm. Një kuti të ndryshme do të tregojnë me pajisje të pajtueshme për shofer tuaj. I zgjedhur nga thellësia besuar se ishte më i fundit, quhej “CD-ROM Drive [settings IMAPI 1,5].” Kliko ardhshëm dhe të përfundojë udhëzimet Kjo ju jep.

pjesë 3: Ndoshta ajo e shkaktuar nga një DVD të meta >>>

 1. Control Panel
 2. Double-click Sistemit
 3. Kliko tab hardware
 4. Kliko menaxher pajisje
 5. OE ATA / Ataa kontrollues sekt klikoni dy herë channel ide
 6. Kliko në një tab vendosjen avancuar
 7. pajisje 0 ose 1 duhet të jetë në ultra DMA (nuk POI) Shpejtësia aktuale e transferimit duhet të jenë ultra DMA

(nese jo) uninstall makinë pajisje dhe DVD drive (në rastin tim ajo ishte Pioneer makinë) – ristartoni kompjuterin për të reinstall – Pasi kompjuteri reinstalled reboot përsëri – përsëritje 1 – 7 përsëri se të dyja cilësimet janë kthyer për të ultra dhe problemi është fikse.

menaxhimin kompjuter

 

Part4: Ndryshimin optik makinë detyra letër >>>

By default, Të gjitha versionet e Windows-it të caktojë një drive optik letër tjetër makinë në dispozicion pas ato për çdo vëllime lokale. Nëse ju më pas të instaluar një disk shtesë hard ose repartition drive tuaj për të krijuar vëllime shtesë, letra caktuar për drive optik mund të ndryshojë, të cilat mund të ngatërrojë software të instaluar që përpiqet për të hyrë në drive optik si letër të vjetër.
Ju mund të shmangur këtë “karrige muzikore” ricaktimi i letrave optike me makinë me dorë caktimin drive optik një letër me makinë që është më e lartë se letër me makinë për çdo vëllim ekzistuese lokale ose të rrjetit. Caktimi letër më të lartë në dispozicion makinë, me, në drive optik pengon Windows nga ndonjëherë duke ndryshuar atë letër me makinë. Nëse keni dy disqet optike, caktojë atyre Z: dhe Y:. Për të caktuar një letër tjetër me makinë në disk optik në Windows XP, të vazhdojë si më poshtë:

tregon Computer Management përzënë detyra letër
1. Nga Control Panel, zgjidhni Tools Administrative > Menaxhimi kompjuter.
2. Expand pemë nëse është e nevojshme për të treguar artikuj në degën Storage.
3. Kliko Disk Management, dhe lokalizuar drive tuaj optike në panelin e ulët të djathtë.
4. Djathtas-klikoni ikonën optik makinë për të shfaqur context menu të ndjeshme, dhe zgjidhni pika Ndryshimi Drive Letter dhe shtigjet MENU për të shfaqur Drive Shkronja dhe shtigjet dialog.
5. Kliko Change butonin dhe të përdorni listën drop-down për të caktojë një letër në dispozicion me makinë në drive optik.
6. Ruaj ndryshimet tuaja dhe dalje. Pasi ju të pranoni ndryshimet, letër e re me makinë hyn në fuqi menjëherë.

LETRA MUSICAL DRIVE
Në qoftë se ju të ndryshojë caktimin letër me makinë për një drive optik, bëjë këtë menjëherë pas instalimit të përzënë apo të sistemit operativ. Në qoftë se ju përdorni atë makinë nën letrën e tij origjinal për të instaluar software, që software më vonë do të përpiqet për të hyrë në makinë duke përdorur letër të vjetër makinë.

ater se, Shoferi juaj duhet të jetë duke punuar mirë. Marrë informacion të mëtejshëm, Kliko këtu

Ndaj me:


Bëhu i pari për të komentuar

Lini një Përgjigju

Lidhu me:Ky web site përdor Akismet për të reduktuar spamit. Mëso se si komentin tuaj të dhënave është i përpunuar.